Panel používateľa
Späť

Čaro drevených podláh

Pridané: 14.10.2016 09:22:12 Počet zobrazení: 1866

14 Október 2016

Ponuka podlahovín na trhu je obrovská. Kto chce dokončovať dom alebo modernizovať byt, stojí pred ťažkým rozhodovaním - veď podlaha sa nekupuje na pár rokov.

Čaro drevených podláh

Správne sa rozhodnúť pre dobrú kvalitu a výhodnú cenu, navyše urobiť z podlahy estetickú súčasť bytu a zosúladiť ju s nábytkom a doplnkami je problém aj pre odborníka architekta. Pravé drevo pri správnom používaní je tou najkvalitnejšou podlahou s optimálnymi vlastnosťami pre interiér.

Drevené podlahy veľmi dobre tepelne izolujú a tak ich ľudská noha vníma príjemne. Pritom majú dostatočnú tepelnú priechodnosť, takže sú vhodné v miestnostiach s podlahovým vykurovaním (nie však vo všetkých prípadoch).

Pre človeka je drevená podlaha príjemná svojou nášľapnou elasticitou. Chráni tak naše končatiny pri chôdzi a pri nárazoch (je to aj jeden z dôvodov, prečo sa v telocvičniach používa práve táto podlaha). Zabraňuje únave svalov a väzov.

Odborníci oceňujú aj to, že drevo sa v porovnaní s umelými hmotami minimálne nabíja statickou elektrinou. Napr. pri drevených parketách sa nameral elektrostatický náboj len okolo 500 V/m, zatiaľ čo pri kobercoch a záclonách zo syntetických vlákien asi 20 000 V/m a pri podlahovej krytine z PVC dokonca až 34 000 V/m. Výhodou minimálnej statickej elektriny drevených podláh je, že nepriťahujú prah, preto sa jednoducho udržiavajú.

Pri drevených podlahách sa nemusíme obávať horľavosti. Pri požiari iba zuhoľnatie povrch. A na rozdiel od syntetických krytín sa neuvoľňujú výpary škodlivé zdraviu.

Trvanlivosť drevenej podlahy je úzko spätá s tvrdosťou dreva. Čím je drevo tvrdšie, tým menšie je riziko mechanického poškodenia. Tvrdosť dreva je určená jeho hustotou (pojmom hustota sa rozumie podiel medzi hmotou dreva a jeho objemom). Hustotu dreva ovplyvňuje prostredie, v ktorom strom rastie. Drevo rastúce vo vyššie položených oblastiach s chladnejším prostredím je hustejšie, a teda aj tvrdšie.

S prihliadnutím na všetky vyššie uvedené výhody drevených podláh, rýchlosť a kvalitu montáže a cenovú dostupnosť sa stala hitom posledných rokov plávajúca trojvrstvová podlaha s jednoduchým a veľmi praktickým zámkovým spojom. Skladá sa zo spodnej vrstvy zo smrekových dýh, dreveného jadra a z nášľapnej vrstvy z hrubého tvrdého masívu. Najčastejšie používanou drevinou je dub, má veľmi peknú kresbu dreva a je cenovo prístupný. Hneď za ním je drevina buk, ktorá je obľúbená pre svoj teplý medový odtieň. Dreviny, ktoré sú ešte vhodné na podlahu sú čerešňa, orech, jaseň, agát, cér, javor a v poslednom čase vyhľadávané exotické dreviny - jatoba, merbau, wenge... Veľkoplošné drevené parkety sú povrchovo upravené niekoľkonásobnou vrstvou UV laku. Prechodom na novú generáciu lakov vyrábaných s využitím nanotechnológiíí pre zvýšenú odlnosť povrchu a ochranu pred UV lúčmi sa výrazne zlepšili úžitkové vlastnosti týchto podláh.

 Podlahy upravené voskovaným olejom sú odolnejšie proti odretiu ako lakované a nekĺžu (čo ocenia najmä starší ľudia), ale zase sú náročnejšie na údržbu a je tu viac vrstiev použitých prípravkov. Pri poškodení možno na olejových podlahách prípadný vryp zakryť opravným olejom, na lakovaných parketách býva prípadná korekcia vidieť a časom sa musia parkety v miestnosti kompletne prebrúsiť a opäť nalakovať.

Máte otázku?

phone 0908 872 177 Po-Pi (8-17)

mail kubova.nes@gmail.com

Kamenná predajňa:

Centrum dobrého bývania

Bardejovská 42, Prešov


Pon - Pia: 8:00 - 17:00


 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie